איך מנקים שטיח?

איך מנקים שטיח?

לא משנה איזה שטיח יש לכם, סביר להניח שגם אתם יודעים שלנקות שטיח זה לא תמיד דבר פשוט. מלבד זאת, כמעט כל שטיח עובר לפחות "תאונה" אחת במשך חייו, זה יכול להיות כלב שעשה את צרכיו על השטיח, כתם אוכל מעצבן שנדבק לשטיח ומסרב לרדת ועוד. במקרים האלו צריך לעשות פעולה מיידית עוד לפני שהכתם יספיק להתייבש. במאמר הבא נסביר לכם איך לנקות את כל סוגי השטיחים: שאגי, צמר וכו'. נסקור בפניכם טיפים לשמירה על תחזוקה נכונה וניקיון השטיח, כיצד ניתן לנקות ולהתמודד עם כתמים קשים שכבר הספיקו להתייבש על השטיח, האם מותר לכבס שטיחים, כמה עולה ניקוי שטיח מקצועי ועוד

איך מנקים שטיח לבד בבית?

אז נתחיל עם השאלה איך מנקים שטיח לבד בבית כדי לשמור עליו ועל המראה שלו. דבר ראשון: טאטוא של השטיח אולי נראה אפקטיבי, אבל בפועל הוא פשוט ידחוף את הלכלוך פנימה ולא באמת יסיר אותו. לכן, אין בררה אלא לשאוב שטיח עם שואב גדול (או שואב משולב). השאיבה עצמה מתבצעת לאורך השטיח ולא מהמרכז, אחרת הוא עשוי להידבק לשואב אם עוצמת השאיבה חזקה מדי.

 

איך לכבס שטיחים?

השאלה כאן היא לא איך לכבס שטיח, אלא האם מותר בכלל לכבס שטיחים. הדעה הרווחת היא שאם כבר לכבס שטיחים, עדיף את הקטנים יותר שנמצאי בחדרי האמבטיה ובדרך כלל עשויים מגומי או פוליאסטר. את אלו הכי קל לכבס במכונות עם פתח עליון בטמפרטורה של 40 מעלות כאשר מותחים אותם על גבי הציר יחד עם כמה מגבות ששומרים על הצורה שלהם, כך שלא יתקפלו בזמן הכביסה.

שטיחים אחרים לא מומלץ לכבס כלל.

 

איך לנקות שטיחים עם חומץ?

אם שמעתם המלצה על חומץ לניקוי שטיחים, הרי שחומץ בהחלט יכול להיות אפקטיבי. כדי לנקות שטיח עם חומץ, חשוב לדעת קודם כול מהו סוג הכתם. חומץ מתאים לניקוי כתמי בוץ, דם והפרשות של תינוקות או בעלי חיים.

אם מדובר בכתמי דם קשים או כאלה שהספיקו להתייבש, ספגו את הדם באמצעות מטלית לחה בלי לשפשף אותו ולאחר מכן טבלו צמר גפן בתמיסה של מים וחומץ לבן בכמות שווה. אם אין לכם חומץ, אפשר גם להשתמש באלכוהול לחיטוי 70%.

כתמי שתן או הפרשות אפשר לנקות באמצעות תמיסה של חומץ לבן וכפית אחת של אבקת כביסה או קצת סבון כלים.

טובלים מטלית בתמיסה וסופגים את הכתם.

לאחר מכן יש לייבש את הכתם עם מאוורר נייד או מייבש שיער (עדיף), אם מדובר בשתן של בעלי חיים עם ריח חריף, ייתכן שיהיה צורך לחזור על התהליך כמה פעמיים או לבצע את הספיגה עצמה במשך זמן ארוך יותר.

 

איך מנקים שטיח צמר?

שטיח צמר משתייך למשפחת השטיחים "הטבעיים" ולכן יש להקפיד הקפדה ייתרה כאשר מנקים אותו.

דבר ראשון, אם אתם מנקים אותו באמצעות שואב אבק, אל תשאבו בטעות את הפרנזים (הקצוות).

ניקוי ידני של כתמים קלים יכול להיעשות על ידי מטלית לחה, אבל לא מים, ולעולם אין לשפשף את הכתם, אלא רק לספוג או לנגב בתנועות קצרות לכיוון אחד בהתאם לכיוון הסיבים.

שימו לב לעובי השטיח: ריהוט כבד על שטיח דק שאינו סינטטי עשוי להרוס אותו בזמן גרירה או הזזה אפילו בלי שתשימו לב.

 

איך לנקות שטיחי שאגי?

שטיח שאגי הוא כינוי לשטיח מדובלל עם שערות ארוכות, ולכן, כפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם, הניקוי שלו הוא קצת שונה מכיוון שיכול להצטבר בו המון לכלוך ואבק שלא תמיד רואים. אז איך מנקים שטיח שאגי?

קודם כול בדקו אם יש לכם בשואב האבק תוכנית לשאיבה של סיבים ארוכים והעדיפו ראש מתכוונן על פני ראש רגיל. אם אין תוכנית שכזו, שאבו במידה רגילה ולא במידה חזקה מדי, אך השאיבה חייבת להיות בכל מקרה יסודית. את שטיחי השאגי יש לשאוב משני הצדדים, על מנת לנקות אותם כמו שצריך.

אם נוצר על שטיח שאגי כתם, יש לנקות ולספוג את הכתם עם מטלית או נייר סופג וללחוץ לחיצות ארוכות. בכל מקרה, אל תשתמשו במשהו צבעוני כי הצבע עצמו עשוי לעבור אל שטיח השאגי.

על כל פנים, רצוי שיהיה בבית חומר ניקוי מיוחד לשטיחי שאגי, אלו לא כוללים את החומצות המזיקות של חומרי ניקוי סטנדרטים. אגב, שטיחי שאגי הם מבין היחידים שאפשר לנער בזהירות על ידי אחיזה בשתי פינות ולחיצה. מוטב גם לאוורר אותם על חבל מדי פעם כדי שלא יסריחו.

איך מנקים שטיח צמר?

יש כאלו שמוכנים להשבע שגם עם סודה לשתייה אפשר לנקות שטיחים ולמעשה מדובר בסוג של ניקוי יבש. לאחר ששאבתם את השטיח וביצעתם ניקוי ראשוני, מפזרים שכבה דקה של סודה לשתייה ומברישים אל תוך השטיח, משאירים לחצי שעה ושואבים שוב.

שיטה דומה המחליפה את שלב פיזור האבקה היא להוסיף לחמישה ליטר מים כ-100 גרם של סודה לשתייה, לשים בבקבוק שמיועד לתרסיס ולרסס על השטיח (לא יותר מדי). יש להשאיר את החומר כ-30 עד חמישים דקות ולאחר מכן לשאוב.

 

ניקוי שטיחים – מחירים

לעיתים עדיף לשלוח את השטיח לניקוי מקצועי אם בגלל כתמים קשים יחסית ואם בגלל קוצר זמן. בניגוד לניקוי בבית, שהוא לרוב ניקוי עדין יחסית, במפעלי שטיפה מקצועיים ומכבסות השטיח עובר תהליך שלם של ניעור, שאיבה ושטיפה במכונת קרצוף מיוחדת ולבסוף ייבוש מסיבי. התהליך חוזר על עצמו חלקית ורק לאחר מכן השטיח מוחזר אליכם.

מחיר ניקוי שטיח משתנה בהתאם לסוג השטיח ולגודל שלו ובדרך כלל נקבע על פי השטח שלו במ"ר.

מחירי השוק לניקוי שטיחים משתנים לעיתים, אך כעקרון השטיחים הכי זולים לניקוי הם דווקא השטיחים מקיר לקיר, מחיר ניקוי שטיחים מקיר לקיר מתחיל בפחות מ-20 ₪ למ"ר. לאחר מכן באופן לא מפתיע ישנה הקטגוריה של שטיחים סינטטיים, כאן העלות כבר מתחילה מ-50 ₪ למ"ר.

לאחר מכן יש את שטיחי השאגי ואת שטיחי עבודת היד שלמעשה אין ביניהם הבדל גדול ופה המחיר מתחיל מ-65 ₪ למ"ר ויכול להגיע למקסימום של 80 ש"ח למ"ר.

מלבד ניקוי סטנדרטי, יש גם טיפולי שאיבה לשטיחים שעברו הצפה במחיר יחסית נמוך (מ-30 ₪ למ"ר). לעומת זאת, אם השטיח צבר ריחות לא נעימים שלא הצלחתם להיפטר מהם, קחו בחשבון שטיפול כזה כבר יכול לעלות לכם כמה מאות שקלים לשטיח כולו.

כמה עולה ניקוי שטיח? למחירון המלא הכנסו.

 

אפליקציית kVisi – אוספים, מנקים ומחזירים את השטיח עד אליכם!

אם הגעתם עד לחלק הזה של הכתבה כנראה שנוכחתם לגלות שניקוי שטיח היא משימה לא פשוטה בכלל הדורשת מיומנות ולא מעט זמן, בדיוק בשביל זה יש את אפליקציית כביסי, שתהפוך את "חווית" ניקוי השטיחים שלכם לקלה, פשוטה ומהירה.

הצוות של kVisi יאסוף את השטיח שלכם מהבית, המשרד ומכל מקום שתרצו, משם השטיח יעבור לניקוי יסודי ומקצועי על ידי המומחים שלנו ובסוף הניקוי השטיח יחזור עד אליכם נקי ומצוחצח.

כביסי – כביסה, גיהוץ וניקוי יבש בתל אביב רמת גן וגבעתיים.

דילוג לתוכן